Základné typy polymérov (plastov)

Značenie recyklovateľného plastového odpadu:

 

Kód/číslo

Popis

Vlastnosti

Aplikácie v obaloch

Recyklované výrobky

PET/PETE

1

Polyetyléntereftalát (PET alebo PETE). PET je číry, pevný a má dobrú odolnosť proti prenikaniu plynov a vlhkosti. Tento plast sa používa na výrobu PET fľiaš pre nealkoholické nápoje a pre ďaľšíe spotrebné fľaše injekčním vstrekovaním. Ďalej sa používa pre výrobu fólií, liatych výrobkov aj na potravinárske fľaše. Recyklované, čisté PET pelety a drť sú veľmi žiadané výrobcami vlákien pre tkané, netkané vlákna a pre geotextilie. Tento produkt sa nazýva: polyester.

Priehľadný, pevný/húževnatý, neprieustný pre plyn a vlhkosť, tepelne odolný.

fľaše pre nealko nápoje a vody, pivné fľaše, fľaše na ústne vody, nádobky na arašidové maslo a šalátové dressingy, fólie a potravinové tácky pre mikrovlné rúry

Vlákna, nákupné tašky, fľaše, oblečenie, nábytok, koberce.

HDPE

2

Vysokohustotný polyetylén (HDPE). HDPE je plastom, používaným pre výrobu fliaš na mlieko, džúsy, vody, a pracie prostriedky. Fľaše z nepigmentovaného HDPE. sú priehľadné, majú dobré bariérové vlastnosti a tuhosť. Je vhodný na balenie výrobkov s krátkou trvanlivosťou, ako je margarin, mlieko, jogurtové kelímky. HDPE má dobrú odolnosť voči chemikáliám, je používaný na balenie výrobkov pre domácnosť, ale i piemyselných chemikálií, ako sú detergenty a bieliace prostriedky. Farbené HDPE fľaše majú všeobecne lepšiu odolnosť voči vzniku trhlín pri namáhaní a chemickú odolnosť ako fľaše z nepigmentovaného HDPE.

Tuhosť, pevnosť, odolnosť voči chemikáliám a vlhkosti, prepúšťa plyny, ľahko sa recykluje a spracuje tvarovaním.

nádoby na mlieko, vodu a džúsy, nádoby na smeti a nákupné tašky, nádoby pre tekuté detergenty, jogurty a tuby na margarín, krabice na cereálie

tekuté pracie prostriedky, fľaše na minerálne mazacie oleje, zberné nádoby na recyklovateľné druhotné suroviny, plastový nábytok, písacie perá, fľaše na vitamínové nápoje, podlahové dlaždice, piknikové stoly, poštovné schránky, ploty

PVC

3

Polyvinylchlorid. Okrem stálych fyzikálnych vlastností má PVC vynikajúcu chemickú odolnosť, dobrú odolnosť voči klimatickým vplyvom, tokové vlastnosti a stabilné elektrické vlastnosti. Všeobecne podľa stavu PVC výrobky možno deliť na výrobky z tvrdého PVC a zmäkčeného PVC. Fľaše a fóliové obaly sú najbežnejšími typmi výrobkov z tuhého PVC, ale tento druh je používaný aj v stavebníctve ako sú potrubia, odbočky, linóleá a okná. Zmäkčený PVC sa používa ako izoláce drôtov a káblov, fólie a plachty, podlahové krytiny, výrobky z umelej kože, povlaky, obaly na krvné konzervy, laboratórne a lékárske hadice.

Všestrannosť, ľahké miešanie, odolnosť voči tukom a olejom, chemická odolnosť, priezračnosť.

Vhodný ako priehľadný obal na potraviny, fľaše na šampóny, lékárske hadice, izolácie drôtov.

Obalové materiály, pásky, podlahoviny, obklady, ventilové klapky, fólie a dosky, podlahoviny, kábely, nárazníky, podložky

LDPE

4

Nízkohustotný polyetylén (LDPE): Plast, používaný predovšetkým na fóliové aplikácie vzhľadom na jeho pevnosť, ohybnosť a relatívnu priehľadnosť, preto je obľúbeným materiálom pre aplikácie, kde je nutno niečo uzavrieť tepelným zváraním. LDPE sa používa na výrobu ohybných viečok a fľaší a je pre svoju vlastnosť a spracovateľnosť veľmi často používaný pri výrob káblov.

Ľahká spracovateľnosť, chráni proti vlhkosti, pevnosť, húževnatosť, ohybnosť, ľahko sa spája zvarom.

Obaly na chlieb, obaly na zmrazené potraviny. Vlákna, nákupné tašky, fľaše, oblečenie, nábytok, koberce.

Plastové poštovné obálky, nádoby na smeti, podlahové dlaždice, nábytok, fólie a plachty, nádoby na kompost, nádoby na smeti, ploty, lavičky , stavebný materiál (náhrada dreva).

 

PP

5

Polypropylén (PP) má vynikajúcu chemickú odolnosť, je pevný a má najnižšiu hustotu zo všetkých druhov plastov, používaných ako obaly. Má vysoký bod topenia, a preto je ideálnym materiálom pre liatie za horúca. PP sa používa od ohybných až po tuhé obaly, rovnako vo forme vlákien a ako časti pre automobily a spotrebné výrobky.

Pevný a húževnatý, odolný voči chemikáliám, teplu, nepriepustný pre vlhkosť, odolný voči tukom a olejom, všestranné použitie.

fľaše na kečup, jogurtové kelímky a tuby na margarín, medicinálne fľaše

nádoby na farby, púzdra na skladovanie videokaziet, škrabky na ľad, podnosy, kolečká na sekačky, púzdra na autobatérie.

 

PS

6

Polystyrén je veľmi všestranný materiál, môže byť pevný aj penový. Všeobecne je číry, tvrdý a krehký. Typickou aplikáciou sú ochranné balenie, fľaše, viečka, šálky, nádoby a tácky.

Všestrannosť, izolačné vlastnosti, priezračnosť, ľahko sa napeňuje.

Obaly na videokazety, kompaktné disky, kelímky na kávu, nože, lyžičky a vydličky, tácky, tácky na mäso, sendviče.

Firemné tabule, golfové hrište, vybavenie pracovných stolov, závesné šanony, tácky do samoobslúh s potravinami, kvetináče, nádoby na smeti, videokazety.

 

iný/other

7

 

Pod označením iný indikuje tento kód obalový plast, vyrobený z inej živice, než šesť vyššie uvedených, alebo je vyrobený z viacerých plastov, ktoré sú použité v kombinácii.

V závislosti na typu živice alebo na kombinácii použitých živíc.

Vratné nádoby na vodu, citrusové džúsy a kečupové láhve.

Plastové rezivo, zákazkové výrobky.

Aplikácie jednotlivých typov PE:

 

LDPE:

kuchynské potreby, hračky, nádrže pre lodnú dopravu, uzávery, baliace prostriedky, tesnenia, fľaše, obaly pre farmaceutiká, baliace fólie pre potraviny, odev, rúry (transport zemného plynu), izolačný materiál na káble

HDPE:

súčiastky chladničiek, obaly, rúry, sterilizovateľné výrobky pre zdravotníctvo, kontajnery, palivové nádrže, izolácie, chemikáliám odolné rúry, plnené typy pre automobilový priemysel

UHMWPE:

kryty odolné voči vysokej abrázii: čerpadlá, filtračné zariadenia aj pre chemický priemysel, dosky na krájanie

LLDPE:

fólie, nádoby na odpad