Bezodpadová domácnosť
Nakupujeme, hromadíme a vyhadzujeme
Množstvo vyprodukovaného odpadu sa z roka na rok zvyšuje a dnes už je potrebné nielen separovať a triediť odpady ale aj snažiť sa zamedziť samotnej produkcii odpadov. Priemerný Slovák ročne vyprodukuje takmer pol tony odpadu, čo je približne o 35 percent viac, ako pred desiatimi rokmi. Pritom každý z nás môže prispieť k ochrane životného prostredia. Pri každom nákupe práve my rozhodujeme o tom, aký odpad vznikne.
Ako na bezodpadovú domácnosť?
Znečisťovaniu našej planéty predídeme len tak, že vytvoríme menej odpadu a budeme recyklovať. Najideálnejšie by bolo, keby sme netvorili vôbec žiadny odpad, no to je veľmi zložité. Malými krokmi však môžeme postupne znižovať množstvo odpadu, ktorý vo svojich domácnostiach vyprodukujeme.
-
Vlastná taška a vrecká na potraviny
Na každý nákup si so sebou noste vlastnú ekotašku, najlepšie plátenú, ľanovú alebo sieťovanú. Určite ste si všimli, že niektoré potraviny sú balené dokonca v niekoľkých obaloch, v obchodoch preto uprednostňujte voľné potraviny pred balenými. Rovnako môžete na ovocie a zeleninu či pečivo používať namiesto igelitových tašiek a vreciek prateľnú verziu.
-
Vlastná fľaša na nápoje
Plastové fľaše či jednorazové poháre sa v prírode rozkladajú niekedy aj storočia. Ak ešte nemáte vlastnú fľašu na vodu, prípadne termohrnček na kávu či čaj, skúste sa zamyslieť nad tým, koľko plastov miniete, keď si kúpite balenú vodu alebo kávu. Okrem ochrany životného prostredia aj ušetríte peniaze.
-
Nájdite veciam nové využitie
Uprednostnite nákup opakovane využiteľných vecí, napríklad látkové vreckovky či kuchynské látkové utierky a skúste nájsť pre staré veci nové využitie. Napríklad zo starého trička môžete mať handru na umývanie podlahy alebo zo starého hrnčeka stojan na perá.